O nasWstęp:

ZnajomyZnajomego.pl to portal ogłoszeniowy, w którym użytkownik po zalogowaniu może:

 • oferować swoje usługi lub sprzedać przedmiot,
 • znaleźć wykonawcę usług lub kupić przedmiot,
 • zostać poproszonym przez swoich znajomych o wydanie opinii na temat usługodawcy/sprzedawcy.

Ideą portalu jest dokonywanie wymiany usług i handlu opierając się na poleceniach swoich znajomych. Ma to odbywać się głownie przy użyciu znajomych osób z facebook.com.


Serwis jest w pełni responsywny. Oznacza to, że strona www będzie dostosowywać się adekwatnie do rozdzielczości ekranu oraz urządzenia, na którym będzie wyświetlana.


Witryna ma za zadanie uwidocznienie powiązań poprzez znajomości. Ma to na celu ułatwienie decyzji podczas wyboru usług i przedmiotów (dot. głównie handlu lokalnego). Zarówno jedna jak i druga strona nie jest anonimowa, gdyż obie strony łączą wspólne znajomości.


Portal ten jest darmowy. Opcje premiowane są dostępne za punkty, które można zdobyć w zamian za polecanie portalu innym osobom.Rejestracja i logowanie:

Rejestracja będzie odbywać się za pomocą dwóch kanałow:

 • Rejestarcja przez facebook.com:
  system pobierał będzie z konta fecebookowego avatar, imię, nazwisko, adres e-mail oraz listę znajomych użytkownika. Ta rejestracja jest rekomendowana z uwagi na pobranie listy znajomych.
 • Rejestracja przez portal:
  system poprosi o wypełnienie formularza rejestracji. W każdym momencie będzie możliwość połączenia założonego konta z kontem facebookowym. Połączenie jest rekomendowane z uwagi na pobranie listy znajomych.

Zasada działania systemu powiązań:
Słownik pojęć:

ZZ - www.ZnajomyZnajomego.pl

FB - www.facebook.com

A, B, C - użytkownicy portalu ZZ


Sytuacja I:

A (konto na ZZ) -> B (konto na ZZ) <- C (konto na ZZ)

A jest znajomym B na FB.

C jest znajomym B na FB.

A, B, C logując się na ZZ automatycznie wykryją powiązania pomiędzy sobą. Jeżeli A doda ogłoszenie to C znajdując je zobaczy na karcie ogłoszenia wspólnego znajomego, tj. B.

Będzie występowało oznaczenie, iż B jest wspólnym znajomym, który zarejestrowany jest na portalu.


Sytuacja II:

A (konto na ZZ) -> B (brak konta na ZZ) <- C (konto na ZZ)

A jest znajomym B na FB.

C jest znajomym B na FB.

A, C logując się na ZZ automatycznie wykryją powiązanie pomiędzy sobą. Jeżeli A doda ogłoszenie to C znajdując je zobaczy na karcie ogłoszenia wspólnego znajomego, tj. B pomimo, iż ten nie będzie posiadał konta na ZZ.

Będzie występowało oznaczenie, iż B jest wspólnym znajomym, który jest znajomym z FB.


Klucz pojawiania się avatartów wspólnych znajomych:

W pierwszej kolejności pojawią się avatary łączących znajomych, którzy:

 • mają konto na ZZ,
 • łączą przez FB,
 • znajomych ogłoszeniodawcy oraz osób, które miały z nim kontakt (jako avatary wygaszone).

Dodanie ogłoszenia usługi oraz przedmiotu:

Dodanie ogłoszenia nie zajmuje więcej niż kilka minut. Obligatoryjnie należy wybrać typ (usługa czy przedmiot), określić kategorię, uzupełnić nazwę oraz treść ogłoszenia. Opcjonalnie należy dodać zdjęcia oraz dane kontaktowe. Ogłoszenie wymaga wybrania lokalizacji. Jeśli ogłoszeniodawca posiada działalność gospodarczą wybiera opcję "posiadam firmę". Spowoduje to otwarcie rozszerzonego formularza danych kontaktowych, z których poszczególne są wymagane. Po określeniu lokalizacji automatycznie zostanie przydzielony do ogłoszenia punkt na mapie wyświetlanej na liście wyników wyszukiwania. Jeśli użytkownik oznaczy miasto to point znajdzie się w losowym punkcie miasta. Po doprecyzowaniu ulicy ulokowany on będzie w jej losowym miejscu. Gdy zostanie podany dokładny adres to jego usytuowanie stanie się najbardziej precyzyjne. Po kliknięciu w punkt na mapie użytkownik przejdzie do konkretnego ogłoszenia.


Pasek informacyjny (ticker):

Obszar znajdujący się zawsze na dole strony. Na pasku wyświetla się dziesięć ostatnich aktywności wykonanych min. przez Twoich znajomych. Przy zakładaniu konta lub w ustawieniach można wyłączyć uwidacznianie naszych aktywności. Klikając w wyemitowany komunikat możesz napisać wiadomość bezpośrednio do osoby, której aktywność zauważyłeś. Pasek jest widoczny tylko w wersji na komputer. Ideą tickera jest uwidocznienie swoich potrzeb gronu znajomych. Umożliwi im to pomoc w rozwiązaniu naszego problemu.


Apel:

Wiadomość, która trafia do wszystkich Twoich znajomych zalogowanych na portalu ZnajomyZnajomego.pl oraz do ogłoszeniodawców w kategorii, którą opcjonalnie wybierzesz . Nadany apel jest automatycznie usuwany po określonym przez Ciebie czasie, tj. 12, 24 lub 36 godzinach. Jego ideą jest uwidocznienie potrzeby doraźnej, która wystąpiła ad hoc. Komunikat o nadanym apelu znajduje się zawsze w lewym dolnym rogu, nad paskiem informacyjnym.


Opcje premium:
 • Mega punkt na mapie
  Wykupienie tej opcji premiowanej spowoduje uzyskanie dużego pointa na mapie listy wyników wyszukiwania. Jest on tym samym czytelniejszy dla potencjalnych kontrahentów.
 • Wyróżnienie
  Ogłoszenie jest bardziej widoczne na liście wyników wyszukiwania. Odróżnia się znacząco od ogłoszeń niewyróżnionych. Ta opcja premium nie ma wpływu na pozycjonowanie.
 • Wgląd w odwiedzających
  Każdorazowe kliknięcie w ogłoszenie przez użytkowników zalogowanych zostaje odnotowane i uwidocznione. Ogłoszeniodawca może wysłać wiadomość odwiedzającemu. Odwiedziny użytkowników niezalogowani są podane jako liczba.
 • Pozycjonowanie
  Pozycjonowane ogłoszenie pojawia się w miejscu do tego przeznaczonym na liście wyników wyszukiwania. Jest to lokata uprzywilejowana. Ich pozycje zmieniają się losowo kolejnością wyświetlania.